AIDS 2018 + 22ND INTERNATIONAL AIDS CONFERENCE

RYZYKO (ZAKAŻENIA OSOBY ZDROWEJ) JEST RÓWNE ZERU [...] OSOBA ŻYJĄCA Z HIV (NIEWYKRYWALNYM), KTÓRA JEST PODDANA SKUTECZNEJ TERAPII ARV JEST SEKSUALNIE

×

Prof. ALISON RODGER

UNIVERSITY COLLEGE LONDON

23-27 lipca 2018 / Amsterdam, Holandia

INFORMACJA × EDUKACJA

PODSUMOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Wyniki badań PARTNER dają nadzieję prawie 37 milionom ludzi na całym świecie na powrót do życia sprzed dowiedzenia się o zakażeniu i poprawie jego jakość poprzez wrócenie do pracy zawodowej lub odnowienie zerwanych kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi, ale przede wszystkim ludzie ci nie muszę już żyć w strachu, że zakażą swojego partnera i dzięki temu mogą na powrót cieszyć się życiem.

 

ZAKAŻEŃ WIRUSEM HIV U ZDROWYCH OSÓB OD PARTNERÓW Z HIV NIEWYKRYWALNYM

Badania PARTNER1 w trakcie trwania badań 11 osób seronegatywnych zostało zakażonych wirusem HIV podczas badania (10 mężczyzn homoseksualnych i 1 mężczyzna heteroseksualny). Z tej grupy 8 osob zgłosiło, że ​​uprawiały seks z inną osobą niż ich główny partner. W pozostałych przypadkach nie było jasnej deklaracji co do rodzaju podjętych ryzykownych zachowań. U wszystkich osób  ze świeżo rozpoznanym zakażeniem HIV, wirus różnił się genetycznie od wirusa HIV stałego partnera.

Badania PARTNER2 Podczas trwania badania stwierdzono 15 nowych zakażeń HIV, ale wirus u partnera ze świeżo rozpoznanym zakażeniem różnił się genetycznie od wirusa HIV stałego partnera. Co oznacza, że partner żyjący z HIV, będący na terapii ARV i mający niewykrywalną wiremie nie był źródłem zakażenia.

PAR HIV+/HIV- HETERO- I HOMOSEKSUALNYCH

W badaniach PARTNER1 wzięło udział 1166 par hetero- i MSM*, w których jeden z partnerów był nosicielem wirusa HIV i ART, a drugi był nosicielem wirusa HIV. Aby dołączyć do badania, pary musiały już wcześniej odbywać stosunki seksualne bez prezerwatyw. Średni wiek partnerów wynosił około 40 lat.

Badanie PARTNER2 obejmowało 972 pary MSM*, w których jeden z partnerów był nosicielem wirusa HIV i był skutecznie leczony lekami antyretrowirusowymi (ARV), a jeden partner był zdrowy. Aby dołączyć do badania, pary musiały już wcześniej odbywać stosunki seksualne bez prezerwatyw. Uczestnicy wypełnili również rutynowe poufne kwestionariusze dotyczące ich życia seksualnego. Średni wiek partnerów wynosił około 43 lat.

*MSM – mężczyzni uprawiający seks z innymi mężczyznami

STOSUNKÓW BEZ PREZERWATYW POMIĘDZY PARTNERAMI HIV+/HIV-

PARTNER1 w trakcie badania zarejestrowano ~58 500 stosunków bez prezerwatywy.

PARTNER2 w trakcie badania zarejestrowano ~77 000 stosunków bez prezerwatywy. Podczas średniego okresu obserwacji 1,6 roku (przedział od 0,9 do 2,9 roku) pary odbywały stosunki bez prezerwatywy raz w tygodniu. Średnia (mediana) wynosiła 43 razy w roku (przedział od 19 do 74). .

AIDS 2018

BADANIA PARTNER2

Prezentacja wyników badań PARTNER2 przez Alison Rodger z University College London w trakcie AIDS 2018 (22 Międzynarodowej Konferencji AIDS).

PODSUMOWANIE BADAŃ PARTNER2

Badania PARTNER2 to najświeższe badanie naukowe, przeprowadzone w latach 2014-2018, udowadniające, że człowiek żyjący z HIV skutecznie leczony lekami antyretrowirusowymi (poziom wirusa we krwi jest mniejszy niż 200 kopii/ml) jest niezakażający dla zdrowej osoby.

Badanie przeprowadzono w 14 krajach europejskich wśród 972 par MSM (mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami) będących w stałych związkach, gdzie jeden z partnerów jest osobą żyjącą z wirusem HIV, a seronegatywny. Wśród nich 783 pary miały łącznie 1596 CYFU (couple year of follow-up, czas w którym pary uprawiały seks bez prezerwatywy, osoba seropozytywna miała niewykrywalną wiremię, a seronegatywny partner nie był na terapii PrEP lub PEP).

Łączna liczba stosunków seksualnych bez prezerwatywy wynosiła 76991, w tym stosunków analnych gdy osoba seronegatywna była pasywna 42000. Średnio każda z par współżyła 43 razy do roku. Przy braku skutecznej terapii antyretrowirusowej spodziewana liczba nowych zakażeń wynosiłaby około 500, ale dzięki leczeniu liczba ta wynosi 0.

Podczas trwania badania stwierdzono 15 nowych zakażeń HIV. Wirus u osoby ze świeżo rozpoznanym zakażeniem różnił się genetycznie od wirusa HIV stałego partnera. Co oznacza, że partner będący na terapii ARV i mający niewykrywalną wiremię nie był źródłem zakażenia.

Badanie objęło 75 jednostek badawczych (szpitali i klinik) z 14 krajów europejskich: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania.

 

CHRONOLOGIA BADAWCZA

2008: Swiss Statement

Badanie, które podsumowało ponad 20 mniejszych prac badawczych, w których wykazano, że osoby żyjące z HIV, leczone skutecznie i systematycznie lekami antyretrowirusowymi, mające niewykrywalną wiremię, a także niechorujące na inne choroby przenoszone drogą płciową, mają mniejszą szansę na zakażenie swojego partnera seksualnego.

2011: Badanie HPTN052

to badanie udowodniło, że wczesne włączenie terapii antyretrowirusowej tak zwany TasP (ang. Treatment as Prevention), czyli leczenie jako ochrona, obniża poziom wirusa we krwi uniemożliwiając rozwój chorób towarzyszących zakażeniu HIV w tym przede wszystkich AIDS, dzięki czemu długość życia osób seropozytywnych jest taka sama jak populacji ogólnej, a także zapobiega transmisji wirusa na partnerów seksualnych, kiedy wiremia jest niewykrywalna.

2010-2014: PARTNER1

tresc do uzupelnienia

2012-2016: Opposites Attract

Dwa duże badania na ponad 1100 parach, w których nie stwierdzono zakażenia HIV partnera niezakażonego od stałego partnera żyjącego z HIV, którego wiremia była niewykrywalna.

2014-2018: PARTNER2

wieloletnie badanie, w którym udział wzięło blisko 1000 par MSM (mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami). W czasie badania miało miejsce ponad 75000 stosunków seksualnych bez prezerwatywy (które zostały zgłoszone w kwestionariuszach badawczych).

PAMIĘTAJ!

JEŻELI MASZ PYTANIA, NA KTÓRE NIE ZNALAZŁEŚ POWYŻEJ.
ZADAJ NAM JE, ODPOWIEMY NA NIE WYCZERPUJĄCO.

POTRZEBUJESZ POMOCY, WSPARCIA?

JESTEŚMY

Potrzebujesz porady lub pomocy w kwestiach związanych z HIV
i/lub innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową?

Znalazłeś się w w ciężkiej sytuacji związanej z życiem z HIV i potrzebujesz wsparcia lub pomocy specjalistów?

×

Nie czekaj. Pomożemy znaleźć rozwiązania na Twoje problemy.

Skontaktuj się z nami.

PRZETESTUJ SIĘ

Wystarczy jeden krok.

Wykonaj anonimowo test na HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową. Zakończ okres strachu w swoim życiu z powodu braku wiedzy o swoim statusie serologicznym i powróć do normalnego życia.

NAPISZ DO NAS

Masz pytania lub chcesz rozwiać swoje wątpliwości? Skorzystaj z formularza poniżej.

TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub obawy związane z zakażeniem HIV i z AIDS, zapraszamy do skorzystania z Telefonu Zaufania HIV/AIDS.  

801 888 448*
22 692 82 26  

Konsultanci czekają na pytania w godzinach 9.00-21.00 od poniedziałku do piątku – z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

* połączenie płatne tylko za pierwszą minutę

* numer tel. kom. podaj tylko jeżeli potrzebujesz szybkiego kontaktu zwrotnego z naszej strony.